У Зеленського похизувались «100 днями тиші» на фронті, яких не було

 Офіс президента України підбив підсумки 100 днів режиму повного та всеосяжного припинення вогню, який почав діяти в Донбасі 27 липня.

Традиційно режим тиші було зірвано у перші ж години його дії, за весь цей час  повноцінної доби без обстрілів на сході України не було, однак це не завадило посадовцям співати дифірамбів ініціативі, зазначає видання ZN.ua.

«100 днів тиші на Донбасі зберегли життя десяткам українських воїнів. Ніколи раніше за всі роки війни не вдавалось утримати режим припинення вогню так довго», — зазначили в ОП України.

У період з 23 по 25 жовтня Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ зафіксувала 48 випадків порушення режиму припинення вогню, 20 жовтня спостерігачі нарахували 19 фактів порушення режиму за добу. Щоденні обстріли фіксувались в Донбасі і в попередні місяці.

«Він (режим) дав змогу у дев’ять разів зменшити бойові втрати серед українських військовослужбовців. З початку 2020 року до 27 липня щотижня гинуло в середньому два-три військовослужбовці Збройних сил України та шість-вісім отримували поранення», — продовжили в ОП України.

За період з 27 липня до 3 листопада 2020 року втрати Збройних сил України від безпосередніх бойових дій у зоні проведення операції Об’єднаних сил склали: троє загиблих та 11 поранених. За такий самий період 2019 року від бойових дій загинуло 29 українських воїнів та 98 було поранено, заявили у Зеленського.

Втім, якщо порівнювати статистику причин смерті військових у 2019 та 2020 роках, можна помітити значне зростання таких, як «необережне поводження зі зброєю», «хвороба», «підрив на вибуховому пристрої», «не встановлена (не бойова втрата)» тощо. З огляду на це, кількість загиблих військових зростає до 20.

«Середня кількість обстрілів позицій ЗС України за 100 днів дії режиму припинення вогню порівняно з відповідним періодом минулого року зменшилась у 5,5 рази. З 27 липня до 3 листопада 2020 року українські позиції обстрілювали 224 рази, а за аналогічний період минулого року – 1241 раз», — йдеться у повідомленні.

Своєю чергою Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ, навпаки, фіксує збільшення кількості обстрілів, розповів «Укрінформу» заступник командувача Об’єднаних сил Богдан Бондар.

«ОБСЄ за останній час фіксує певне збільшення обстрілів. Наприклад, якщо в червні це було близько тисячі обстрілів, у липні – 1100. У серпні вони фіксували 48 обстрілів, у вересні — 122, в жовтні – 224», — зазначив він.

В Офісі президента також переконані у тому, що «домовленості про припинення вогню дали змогу кардинально зменшити кількість обстрілів з важкого озброєння».

Однак жодне інше перемир’я суттєво не впливало на кількість обстрілів з важкої зброї, а спостерігачі ОБСЄ регулярно фіксують її за межами зон відведення.

Важка артилерія та інші види озброєння застосовують бойовиками за вказівкою Кремля, коли треба влаштувати в Донбасі чергову ескалацію, і від жодних домовленостей на будь-якому рівні не залежить.

 

Учасники Тристоронньої контактної групи щодо Донбасу під час відеоконференції 14 жовтня вказали Росії на неприпустимість блокування роботи групи у рамках Мінського процесу.

РФ вдалася до чергової спроби блокування переговорів, вимагаючи проведення «загальних інспекцій» українських позицій для перевірки звітів моніторингової місії ОБСЄ.

Вперше ідея щодо «спільних інспекцій» з’явилась під час відеоконференкції ТКГ 9 вересня. Сторони погодили «інспектування» українських позиції поблизу населеного пункту Шуми на Донеччині 10 вересня. Питання логістики і гарантії безпеки мала забезпечити Україна.

До складу інспекційної групи повинні були увійти українські військові, бойовики і спостерігачі ОБСЄ. Терористи «ДНР» планували відправити у неї генерал-майора Збройних сил РФ Руслана Якубова (Вахітова).

Наступного дня інспекцію скасували через неприпустимі вимоги бойовиків «відвідати нові точки, здійснити відео- та фотофіксацію, а також підписати спільний протокол». О 14:15 окупанти обстріляли українські позиції поблизу Шумів, де мали зустрітися представники ОБСЄ і СЦКК.