Німецькі фільтри для електростанцій в Криму в обхід санкцій (РОЗСЛІДУВАННЯ)

Попри санкції ЄС щодо заборони європейським компаніям експортувати свої товари до окупованого Росією Криму, фільтраційне обладнання німецького бренду Inge GmbH встановили на двох кримських електростанціях – Таврійській та Балаклавській.

Для цього була залучена литовська фірма, власниця якої має тісні зв’язки з верхівкою російської державної нафтогазової компанії «Роснефть» і депутатом від ОПЗЖ Віктором Медведчуком.

Про це йдеться в спільному розслідуванні Литовського суспільного мовника (LRT), проєкту Scanner та української служби Радіо Свобода, повідомляє програма «Схеми».

Литовські журналісти звернули увагу на відеоролик російської компанії «Воронеж-Аква» – одного з підрядників будівництва двох кримських електростанцій, який відповідав за очистку води. На відео з цих ТЕС видно, які саме тут встановлені фільтраційні установки.

На эту тему: Siemens в обхід санкцій знову постачає обладнання в окупований Крим (ФОТО)

На відеоролику російської компанії «Воронеж-Аква» видно, які фільтри встановлені на Таврійській і Балаклавській ТЕС, що розташовані у Криму

Читайте также:

 • Крымский “черный” архив. Часть 1: Лига нарушителей санкций
 • Крымский “черный” архив. Часть 2: Кипрские паромы для “зеленых человечков”
 • Крымский “черный” архив. Часть 3: Березовые бруньки и “Коктебель”
 • Крымский “черный” архив”. Часть 4: Как вина Villa Krim продают в ЕС и США в обход санкций
 • Крымский “черный” архив 5: Игра в этикетки
 • Крымский “черный” архив. Часть 6: Как маленький отель нарушает санкции ЕС
 • Крымский “черный” архив. Часть 7: Как Novus работает в Крыму
 • Крымский “черный” архив. Часть 8: Как Lufthansa кормит пассажиров «Аэрофлота» в Крым
 • Крымский “черный” архив. Часть 9: Чем занимается Bureau Veritas в Крыму
 • Крымский “черный” архив. Часть 10: Компанию из Литвы продает недвижимость в Крыму
 • Крымский “черный” архив. Часть 11: Как Ахметов владеет бизнесом в Крыму в обход санкций
 • Крымский “черный” архив. Часть 12: бизнес экс-министра обороны Украины Лебедева
 • Крымский “черный” архив. Часть 13: Как братья Клюевы сохранили СЭС в Крыму
 • Крымский “черный” архив. Часть 14: Александр Лебедев — «Санкции мне не мешают»
 • Крымский “черный” архив. Часть 15: Василий Хмельницкий на санкции плюет
 • Крымский “черный” архив. Часть 16: Фирташ против Украины, “Крымский титан” в обход санкций
 • Крымский “черный” архив. Часть 17: санкционные активы “лужниковской” ОПГ

Ці ж установки з фіолетовим маркуванням розслідувачі зауважили також на іншому відео – місцевого телеканалу «Вести Севастополь».

Установки з таким самим маркування є і на відео телеканалу «Вести Севастополь»

Журналісти з’ясували, що виробник фільтраційного обладнання на кримських ТЕС – це німецький бренд Inge GmbH.

Фіолетове маркування на фільтрах належить німецькому бренду Inge GmbH

Дані з бази імпортно-експортних операцій ImportGenius підтверджують, що російська компанія «Воронеж-Аква» імпортувала з Литви саме німецькі фільтраційні мембрани бренду Inge GmbH. Їхнім продавцем з боку Литви виступила фірма Run Engineering, зареєстрована у Каунасі – вільній економічній зоні, де бізнес може отримати пільги чи зекономити на податках.

На єту тему: В обхід «кримських санкцій»: схеми

Російська компанія «Воронеж-Аква» імпортувала з Литви німецькі фільтраційні мембрани бренду Inge GmbH через литовську фірму Run Engineering

17 грудня 2018 року товар дістався Росії (місто Воронеж).

Того ж дня у Run Engineering була відкликана ліцензія на експорт таких товарів через підозри литовських правоохоронців у тому, що обладнання компанії могло потрапити в окупований Крим. Підставою для цього став випадок, коли Run Engineering раніше не зазначила у митних документах, що це обладнання подвійного призначення, для експорту якого і потрібна ліцензія, яку видає литовська влада – йдеться у розслідуванні. Утім, і після відкликання ліцензії, відповідно до експортних даних, Run Engineering продовжила експортувати фільтраційне обладнання до Росії (офіційний пункт призначення – місто Воронеж).

У коментарі представники литовської митниці зазначили, що не кожен товар проходить перевірку, та додали – якщо продукція вже одного разу її пройшла і неуспішно, то в теорії експортувати його з наступних спроб вже не вдасться.

Директор Run Engineering Повілас Медекша заявив, що його компанія обладнання компанії Inge GmbH в Крим не постачала: «Ми експортували обладнання, а не мембрани, які вимагають ліцензії. Це як експортувати автомобіль, але не двигун. Ми їх не постачаємо, підприємство купує їх самостійно. Це можуть бути німецькі, голландські, японські, китайські виробники».

«Втім дані російської митниці свідчать, що в той день, коли Run Engineering позбавили ліцензії, з Литви до компанії «Воронеж-Аква» надійшли саме німецькі мембрани», – підкреслюють журналісти.

Німецька компанія Inge GmbH, чиє обладнання потрапило у Крим, зареєстрована у місті Грайфенберг, де має своє виробництво. Власник цього бізнесу – американська корпорація DuPont.

У компанії DuPont на прохання журналістів Deutsche Welle, які теж долучилися до розслідування, зазначили наступне: «Співпрацюючи з клієнтом Run Engineering, компанія Inge GmbH ніколи не мала жодних відомостей і навіть жодних ознак того, що продукція, яка поставляється цьому замовнику, буде використовуватися не за вказаним замовником пунктом призначення», – заявили в компанії.

На запитання, чи вживатимуть вони якихось заходів через поставки обладнання до Криму, у DuPont не відповіли.

Журналісти звернулись до представників Єврокомісії, що координує спільний підхід країн ЄС у питанні санкцій, і чекають на відповідь.

Окремо розслідувачі встановили, що власниця литовського постачальника Run Engineering Марина Кармишева має тісні зв’язки із російським нафтовим гігантом «Роснефть». А також через низку компаній – із народним депутатом від ОПЗЖ та кумом президента РФ Володимира Путіна Віктором Медведчуком.

Кармишева має стосунок до групи інвестиційних компаній «Регіон» – де, за даними журналістів, вона розпочинала свою кар’єру.

Кармишева має стосунок до групи інвестиційних компаній «Регіон»

Раніше «Схеми» розповідали про групу «Регіон» як про одного з інвесторів будівництва канатної дороги між Росією та Китаєм, і про те, що вона має відношення до народного депутата від ОПЗЖ Віктора Медведчука, який у лютому цього року потрапив під санкції РНБО за підозру у фінансуванні тероризму.

На цю тему: Санкционный скандал: как General Electric и Siemens снова попадают в Крым

Також кіпрська компанія Марини Кармишевої Nestan LTD володіє дочірнім підприємством Nestan Trading AG, що, за даними російської митниці, торгує нафтопродуктами з підсанкційного Новошахтинського заводу нафтопродуктів, яким донедавна володіла дружина Віктора Медведчука Оксана Марченко.

Зв’язатися з власницею Run Engineering Мариною Кармишевою журналістам не вдалося.

Таврійську і Балаклавську ТЕС у Криму у 2019 році урочисто відкрив президент Росії Володимир Путін. Їх вирішили збудувати в Криму після того як Україна зупинила поставки електроенергії на окуповані терени.

У 2017 році трапився скандал: стало відомо про поставку чотирьох газових турбін Siemens для споруджуваних у Севастополі і Сімферополі ТЕС. У Siemens заявили, що турбіни доставили у Крим без відома і проти побажань компанії. Після цього німецький концерн припинив поставки обладнання російським компаніям, підконтрольним Кремлю, а Євросоюз розширив санкції щодо Росії.

Опубліковано у виданні  Радіо Свобода

«Copyright © 2018 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода»

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *