В Кабміні спровокували запровадження надзвичайної ситуації в регіонах через газ

 Як відомо, 30 вересня представники місцевого самоврядування та уряд підписали Меморандум про встановлення пільгової ціни на газ для населення (7,4 грн за куб), а також бюджетних установ (16,8 грн за куб з ПДВ). Напередодні мер Івано-Франківська заявив, що Меморандум не виконується, а ряд областей оголосили про надзвичайну ситуацію (НС) у зв’язку з цінами на газ.

Як повідомляє джерело ZN.UA в уряді, історія з НС — продуманий план уряду. 

"Якби йшли за стандартною процедурою, то містам треба було б оголошувати тендери та виходити на відкриті торги в системі ProZorro, — розповідає джерело. — Однак на цьому ринку б’ються монстри й могли бути запущені процедури оскарження результатів в судах й не факт, що всі громади отримали б у результаті пільгові ціни, зафіксовані в Меморандумі. Плюс — втрата часу. Щоб обійти процедуру внесення змін до постанови та закони, пішли шляхом надзвичайної ситуації, коли "Нафтогаз трейдинг" може надати пільгові ціни, як "постачальник останньої надії".

Ще в п’ятницю, 8 жовтня, в уряді були проведені селектори. В областях, де відбулися засідання техногенних комісій, була оголошена надзвичайна ситуація. При цьому міста мали оперативно отримати договори з пільговими цінами й встановленими лімітами, які потрібні для населення. Такий був план.

"Але НАК провтикав, хоча, в п’ятницю вже була інформація, що договори по населенню та по бюджетним установам у НАКу готові. У результаті вчора здали нерви у мера Івано-Франківська. І зі слів Руслана Марцінківа — обґрунтовано. Місту не дають ті ліміти на газ, які вони просили. За їхніми розрахунками для населення потрібно 50 млн кубометрів, а їм дають 38. Відповідно різницю — 12 мільйонів кубів — вони повинні купувати за комерційною ціною", — заявило джерело видання.

Тобто НАК не виконав свою частину плану і добре заощадив.

"За логікою, Кабмін також повинен був екстрено зібратися, але і він цього не зробив, — уточнює джерело. — Однак з 30-го числа було достатньо часу, щоб оперативно реалізувати цей сценарій і оголосити "надзвичайку" з вже готовими на руках у мерів договорами. У результаті все запустилися б вчасно".

"У такій ситуації — коли уряд публічно дав слово місцевому самоврядуванню — НАК взагалі міг відкрити газ і ліміти, а вже потім займатися договорами. Але НАК боїться, що фінально не витягне переговори з мерами. Йде гра у "лобові тарани": хто перший зверне. В результаті багато громад вже закупили газ за комерційною ціною (30-45 грн за куб) і палять гроші. І НАКу це дуже вигідно. Кожен день в прямому сенсі — дорогий. НАК у державному сенсі тут "зіграв у штангу", — резюмує джерело ZN.UA.

Чому уряд аморфно поводиться, (а Кабмін зараз виконує функції правління НАК) — питання. Насправді все ще немає стовідсоткової впевненості, що уряд і "НАК Нафтогаз" виконають узяті на себе зобов’язання.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *