«Одеський Шкарлет»: коли звільнять Запорожана?

4 березня 2022 року – дев’ятий день російського вторгнення в Україну. Доля Одеси тоді, здавалося, висіла на волосині. Кілька батальйонно-тактичних груп 49-ої російської армії намагалися прорватися через Вознесеньск у Миколаївській області, аби вийти до Київської траси і взяти Одесу в оточення в кільце. На підступах до самого Миколаєва тривали запеклі бої. В цей день ворог захопив запорізьку АЕС, а Сили оборони України знищили міст через Дністро в Кучургані на кордоні з Придністров’ям, аби не дати ворогу зайти на Одесу з тилу. В перший тиждень після вторгнення Одесу полишили близько 300 тисяч мешканців. Спорожнілі вулиці наїжачилися протитанковими загорожами і блокпостами.

Приблизно опівдні у Валіховському провулку зібралися кілька людей, але війна і хаос в країні їх не зачіпали. Business as usual – ректор Медіну приїхав потратити мільйон доларів. Як ви можете бачити із документів на Prozorro, в п’ятницю 4 березня 2022 Одеський Національний Медичний Університет уклав угоду на закупівлю рентгенівської ангіографічної системи у компанії «Протек солюшнз Україна» за 36 мільйонів гривень, тоді це було приблизно $1,2 млн. Аби уявити собі абсурдність ситуації, треба розуміти, для чого такі системи взагалі потрібні. Рентгенівська ангіографія це дослідження судин, — пацієнту вводять в кров контрастну речовину, яка дає дуже чітку тінь на рентгенівських знімках. Незамінна штука при діагностиці венозних та артеріальних захворювань, і абсолютно непотрібна річ в умовах війни.

Компанія «Протек солюшнз Україна» — теж непроста. Вона належить київському бізнесмену Федору Кірпенко і постачає складні медичні системи по лікарнях і клініках по всій Україні приблизно на мільярд гривень на рік. Компанія неодноразово була замішана у тендерних скандалах. Невдовзі після махінацій із закупівлями у 2019 році звільнили ректорку Київського Національного Медичного Університету імені Богомольця, Катерину Амосову. За версією правоохоронців, її чоловік Володимир Мішалов вступив у змову з кількома медичними компаніями, серед яких була і «Протек солюшнз Україна», і організував закупівлю товарів для медичного вишу за значно вищими цінами, ніж вони коштували насправді.  Валерій Запорожан також добре знав цю контору, по її співпраці з Одеським Національним Медичним Університетом у 2016-2018 роках було окреме кримінальне провадження. Старі знайомі! А отже плювати на війну, плювати на країну, що відхаркує кров’ю, і 4 березня 2022 року Валерій Запорожан цю угоду на мільйон доларів таки підписав.

Це обернулося скандалом, який в інші часи став би грандіозним, але через війну все відбувалося стиха, під міністерським килимом. Річ у тому, що якраз у ці дні Міністерство охорони здоров’я активно боролося із масовими закупівлями непотрібного на той час обладнання на десятки мільйонів. Восьмого березня заступник міністра Петро Ємець розіслав по всіх підлеглих підприємствах окремого листа, і чітко роз’яснив: в умовах воєнного стану, «позиція Міністерства охорони здоров’я полягає в неприпустимості закупівлі дороговартісного медичного обладнання (наприклад, КТ, МРТ, тощо), яке використовується для діагностики». І це було логічно – в країні тоді не вистачало звичайних ліків і бинтів, яка в біса ангіографія?

Валерій Запорожан міністерські вказівки проігнорував, і продовжував готувати закупівлю ангіографа за мільйон доларів. Тому вже двадцятого березня Одеський медичний університет  удостоївся вже персонального окрику із Києва. Той таки Петро Ємець надіслав в Медін окремого листа про цю закупівлю, і з’ясувалося, що за попередніми планами на 2022 рік, університет взагалі не мав потреби в закупівлі такого обладнання. Тобто воно не те, що під час війни не було потрібне, а ВЗАГАЛІ. І лише тоді, Валерію Запорожану мимохіть довелося розірвати угоду з «Протек солюшнз Україна». Хіба хотів? Мусив! Держказначейство просто не провело би йому настільки нахабну проплату. Афера зірвалася. І вже тільки ця історія мала би поставити під питання перебування Запорожана на посаді, але, знову ж таки, війна, ракети, і колосальна трагедія для цілої нації затьмарили все. Було не до того.

Валерій Запорожан лишився ректором. Мільйони на непотрібний ангіограф він був готовий спустити залюбки, але надбавки та доплати науково педагогічним працівникам університету вже у квітні – скоротив. Простіше кажучи, — порізав зарплати. У травні 2022, університет раптом зобов’язав тих самих науково-педагогічних працівників терміново з’явитися на роботу. А тих, хто цього не зробить, звільнити. В той час багато викладачів сиділи по закордонах і вели заняття дистанційно – очних лекцій не було. Ректорат послався на постанову Кабінету міністрів від 26 квітня, яка стосувалася державних підприємств і компаній, але не університетів! Тобто наказ ректора в принципі був незаконним. Якщо хтось із викладачів медичного університету його виконав, і спеціально повернувся із-за кордону, то вже через місяць відчув би себе найтупішою людиною в світі. 17 червня за негласним розпорядженням керівництва вишу всіх викладачів відправили у відпустки за свій рахунок. Тобто спочатку: негайно з’явитись! А вже через місяць: іди, гуляй.

Між наказом терміново повернутися і розпорядженням піти у відпустку, Валерій Запорожан захопився боротьбою з колаборантами. І наказав опитати всіх викладачів «на предмет дій, котрі підпадають під ознаки складу кримінальних правопорушень, передбачених статтями 110 і 111 Кримінального кодексу. Це про посягання на територіальну цілісність і державну зраду, якщо що. Працівникам університету на повному серйозі наказали заповнити отакі анкети, і чесно, як на духу сказати, як вони ставляться до «спеціальної військової операції російських військ на території України»? Безперечно підтримують, скоріше підтримують, чи може все ж таки не підтримують зовсім? Звичайно, всі колаборанти, викриті у підтримці «СВО», були б розстріляні ректором особисто. На щастя, серед викладачів Медіну зрадників не знайшлося. Принаймні, вони в тому не зізналися.

Через рік після початку повномасштабної війни Медін напівмертвий. Третину викладачів і чверть лікарів звільнено. Студентів стало менше в чотири рази. Зараз всім тяжко, але Одеський медичний університет цьогоріч не спромігся потрапити навіть до внутрішнього українського рейтингу вишів, найбільш популярних серед студентів. Їх там аж сто, і Одеського медичного університету серед них нема. Тобто студентам він нецікавий. Паралельно весь рік університет зливає нерухомість: з його майна вивели приморський табір відпочинку, клініку на Тінистій, кілька гуртожитків в центрі Одеси. Якби це була комерційна компанія, виглядало би як підготовка до банкрутства.

Із щойновідставленим міністром освіти Шкарлетом Запорожана об’єднує скандальність, і несприйняття серед молоді, і… любов до Януковича. Так коли Сергій Шкарлет лєгітімного просто підтримував на виборах – скромний ректор Чернігівського університету, видатний ректор Запорожан став його довіреною особою. А таких таких у Януковича було небагато – Георгій Скудар, Вячеслав Богуслаєв, Таїсія Повалій та Валерій Запорожан. Новокраматорський машинобудівний завод у Георгія Скударя влітку 2022 року забрали – Верховна Рада ухвалила рішення про його відчуження на користь держави. Богуслаєв – сидить в тюрмі, бо його підозрюють у роботі на ворога,  а Таїсія Повалій – співає в Москві, і отримує за це санкції від Президента Володимира Зеленського. Валерій Запорожан лишився один — і при ділі, і при посаді. Чи надовго?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *