В енергокомітеті Ради назвали рівень майбутніх цін на електроенергію та газ, які наразі обговорюються

Якщо влада наважиться на ринкові тарифи, вартість лише тепла має зрости мінімум в 2,5-3 рази.

Ціновий рівень, до якого можуть підскочити нинішні тарифи на газ та електроенергію, вже відомий, хоча такі рішення поки знаходяться в стадії обговорення. Про це розповів перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко.

"Хочемо ми чи не хочемо, об’єднання нашої енергетичної, газотранспортної системи, об’єднання ринків, означає одне: до нас приходять європейські ціни на енергоносії", — зазначив депутат.

За його словами, щодо цін на електроенергію обговорюється кілька варіантів.

"Підвищення приблизно до 2,5 грн за кВт — це легкий варіант. А для тих, хто споживає до 100 кВт на місяць — взагалі ринкова ціна, приблизно 6-7 грн за кіловат годину", — сказав Кучеренко.

Ціна на газ може підвищитися більш суттєво.

"Вже існує ціна ринкова на газ — 16 грн/кубометр, з боку "Нафтогазу" обговорюється. Я сподіваюся, що вони не одразу ці 16 грн на населення вивалять, спочатку на теплокомуненерго. І тоді це проблема буде мерів міст — отримати ціну на газ 16 грн і перерахувати тариф на тепло. А якщо газ підвищать, а тарифи ні, то тоді мери міст повинні знайти десь джерело, щоб покривати це", — зазначив депутат.

За його словами, після підняття тарифів на газ, тариф на тепло має зрости мінімум в 2,5-3 рази.

"Ось те, що готується на сьогодні. Якусь ціну доведеться заплатити за енергетичну інтеграцію. І ця ціна буде — повноцінний ринок газу, повноцінний ринок електроенергії", — зазначив Кучеренко.

Щодо тарифів на воду, то, за словами депутата, підвищення може становити близько 30%.

"Вже обговорюється найближчим часом підвищення тарифів на воду. Воно не таке кардинальне, але два етапи. І це десь на третину. Не знаю, багато це чимало, як каже голова Київводоканалу Дмитро Новицький, за його оцінками, це приблизно 80-100 гривень на одне домогосподарство", — зазначив Кучеренко.

Водночас він наголосив, що з 2014 року тарифи в Україні вже підвищилися в рази. Але це ніяк не відбилося, ані на якості послуг, ані на зловживаннях на відповідних ринках.

"Я розумію аргументи, що у них підвищується ціна на електроенергію, на реагенти, підвищується заробітна платня. З іншого боку, у мене завжди будуть контраргументи: а що ви зробили за останні 8 років, бо тариф зростає у 7-8 разів з 2014 року, а що змінилося? Якість води? Втрати, крадіжки в мережі? Може доля електроенергії зменшилася? Бо нічого там не робиться. Такий само схематоз, так само заробляють певні особи. Приблизно така ж сама ситуація в кожному місті. Бо державне регулювання і контроль — вони тільки на папері, я абсолютно не вірю в ефективне регулювання з боку НКРЕКП, бо вони самі з водоканалами, вони не з нами", — наголосив депутат.

Нагадаємо, наразі для індивідуальних побутових споживачів тариф на світло становить:

  • 1,44 грн за кіловат-годину при споживанні до 250 кіловат-годин на місяць;
  • 1,68 грн – якщо понад 250 кіловат-годин на місяць.

Ці тарифи будуть діяти до 31 березня 2023 року. 

Тарифи на воду НКРЕКП востаннє переглядала ще до широкомасштабної війни з РФ, у грудні 2021 року. Зараз НКРЕКП  готує двоетапне підвищення тарифів на воду та водовідведення: з 1 квітня та 1 липня.

Щодо ринкових коливань ціни на газ та тепло, то українці на період дії воєнного стану захищені від них мораторієм  (законопроєкт №7427). 

Заборона на подорожчання, зокрема, стосується:

  • послуг із розподілу газу;
  • теплової енергії — її виробництво, транспортування та постачання;
  • послуг із постачання теплової енергії та постачання гарячої води.

На сьогодні близько 98% побутових споживачів газу є клієнтами Газопостачальної компанії "Нафтогаз України". Вони отримують газ за гарантованою ціною 7,96 грн за кубометр.

Фото: depositphotos/ liukov