Штайнмаєр: Демократичний світ не прийме нові «російські кордони»

Німеччина та Захід загалом ніколи не сприймуть чергову спробу кремля змінити кордони в Європі та продовжать підтримувати Україну у її справедливій боротьбі.

Про це заявив федеральний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр, вручаючи 30 вересня в палаці Бельвю ордени «За заслуги перед Федеративною Республікою Німеччина» напередодні Дня німецької єдності, передає власний кореспондент Укрінформу.

«Режим путіна посилює ескалацію все далі й далі, навіть сьогодні, з анексією чотирьох українських областей — Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької — після незаконних фіктивних референдумів цього тижня. Ми не приймемо ці нібито «результати», ми не приймемо цих зсувів кордонів», — наголосив глава німецької держави.

Він підкреслив, що ця війна – це не тільки війна проти України, вона також є нападом на міжнародне право та на цінності ліберальних демократій. «Отже, відповідь може бути лише одна: ми з Україною, разом з нашими європейськими сусідами; ми повинні продовжувати підтримувати Україну стільки, скільки це необхідно — фінансово, гуманітарно, політично та військово», — заявив Штайнмаєр.

Президент зазначив, що є щасливим з того, що вже 32 роки німецька держава є возз’єднаною. Але цьогорічні святкування, за його словами, затьмарені гірким усвідомленням: мрія про «спільний дім Європа» Михайла Горбачова, який нещодавно помер, а за життя зробив вирішальний внесок у мирне возз’єднання ФРН, «мрія, яка давно підживлюється новим націоналізмом, новими репресіями та насильством, стала віддаленою перспективою, адже жорстоко знищена загарбницькою війною росії в Україні».

«24 лютого, коли держава, що володіє ядерною зброєю, розв’язала найжорстокішу загарбницьку війну в Європі, атакувавши незалежну сусідню країну, знаменує собою епохальний перелом. Ми всі спустошені цією війною, яка принесла стільки страждань і руйнувань народу України, перетворила цілі міста на руїни і змусила мільйони людей тікати», — заявив президент ФРН.

Він звернув увагу і на такий виклик, як дедалі гостріші дебати між ліберальними демократіями та авторитарними режимами. «На це також може бути лише одна відповідь: ми повинні зробити нашу демократію більш стійкою, стійкою зовні, але також і внутрішньо», — сказав Штайнмаєр. Він зазначив, що багато людей бояться майбутнього, того, що принесе осінь, що принесе зима, «до яких засобів ще вдасться путін». Главу ФРН турбує те, що популісти намагаються використати ці страхи. Він підкреслив, що не можна дозволити цим силам використовувати кризу, щоб підірвати основи демократичної правової держави, треба рішуче цьому протистояти.

Штайнмаєр розпочав свою промовою цитатою з твору українського письменника Сергія Жадана: «Сьогодні ми говоримо про мости. Про мости, які з’єднують, про людей, які будують мости, які йдуть цими мостами». Завершував виступ він також посиланням на цитату Жадана.

Серед 20 нагороджений вищою нагородою була добре відома українцям Марілуїза Бек, ексдепутат Бундестагу, засновниця центру Liberale Moderne, активна захисниця інтересів України, яка неодноразово бувала в Україні. «Одним із фокусів її роботи є країни Центральної та Східної Європи, зокрема Україна. Вона зробила визначний внесок у привернення уваги громадської до вбивства українських євреїв. У Центрі Liberale Moderne вона також присвячує свою діяльність поточній ситуації в Україні, яка зазнала нападу з боку росії всупереч міжнародному праву», — йдеться в описі заслуг Бек для нагородження.

Фото: bundespraesident.de